Na czym polegają szkolenia urologiczne?

szkolenia urologiczne

Praca lekarza wymaga nieustannego poszerzania wiedzy i poznawania najnowszych badań naukowych i wynalazków, które zmieniają sposoby prowadzenia wielu terapii i pozwalają na skuteczniejsze leczenie pacjentów. Szkolenia urologiczne dla lekarzy o tej specjalizacji mają za zadanie przybliżyć im zaawansowane techniki laparoskopowe i rozbudować ich umiejętności dotyczące zabiegów chirurgicznych.

Czym zajmuje się urologia?

Urologia to gałąź medycyny zajmująca się badaniem i leczeniem układu moczowego, który składa się z nerek, przewodów moczowych, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Najczęstszymi dolegliwościami są kamienie nerkowe i przewlekła niewydolność nerek. U mężczyzn układ moczowy jest bezpośrednio powiązany z układem płciowym, dlatego urolodzy zajmują się także na przykład przerostami prostaty czy chorobami jąder. 

Na czym przeprowadza się ćwiczenia?

Żywe tkanki pacjenta mogą zastępować ludzkie preparaty nieutrwalone, znane jako cadavery. Pozwalają one uzupełnić wiedzę anatomiczną uczestnika i ćwiczyć nowe techniki operacyjne bez obaw, że zaszkodzi choremu. Preparaty są przebadane pod kątem chorób, a przy każdym z nich może pracować grupa kilku lekarzy. Realizm i kontrolowane warunki tego typu ćwiczeń pozwalają uzyskać najlepsze efekty.

Jak przebiegają szkolenia?

W szkoleniach używa się znanego chirurgom sprzętu i narzędzi. W części teoretycznej uczestnicy poznają szczegóły anatomii narządów, na których będą pracować w części praktycznej oraz same techniki operacyjne i diagnostyczne. Do nauczanych zabiegów należą: częściowa resekcja nerki, wycięcie guza nerki, usuwanie kamieni moczowych, nefrektomia radykalna i prosta czy zszywanie nerki. Prowadzi się także zaawansowane kursy diagnostyczne, na przykład związane z ultrasonografią jamy brzusznej, która pozwala wykryć kamienie nerkowe.

Kto przeprowadza szkolenia?

Szkolenia urologiczne odbywają się pod okiem znanych specjalistów w dziedzinie, której dotyczą. Organizowane są przez instytuty medycyny praktycznej i inne placówki w różnych terminach w ciągu roku. Dostępne są dla urologów z całego kraju. Informacje na temat szkoleń, które mają się odbyć, umieszczane są w oddziałach szpitalnych i na portalach dotyczących szkoleń.